Adil Faturalandırma Duyurusu

Başkentgaz Adil Faturalandırma Uygulamasını Yönetmelik Doğrultusunda Gerçekleştiriyor

Yaklaşık 2 Milyon aboneye kaliteli, güvenli ve sürekli doğalgaz hizmeti sunan Başkent Doğal Gaz Dağıtım GYO A.Ş., faturalama işlemlerini, EPDK tarafından 29.07.2018 tarihinde 30493 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe koyulan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin 40. maddesi doğrultusunda gerçekleştiriyor. 

Her İki Abone Grubuna da Doğal Gaz Birim Fiyatları Aynı Şekilde Yansıtılıyor

Başkentgaz, EPDK tarafından onaylanan “Adil Faturalama Uygulaması” sonrasında, ön ödemeli sayaç aboneleri ile mekanik sayaç abonelerinin tüketimlerini, doğalgaz birim fiyat yöntemi ile faturalandırıyor. Dönem içerisinde doğalgaz fiyatında oluşabilecek değişikliklerin her iki abone grubuna da aynı şekilde yansıtılmasını sağlıyor.  

Uygulama Sonrası İlk Bir Yılda 20,8 Milyon TL Müşterilere İade Edildi

Adil fatura uygulaması, sadece Yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girdiği 29 Temmuz 2018 tarihinden sonra yapılan doğal gaz alımlarını kapsıyor. BaşkentGaz, sayaç okuma ekipleri her ay ön ödemeli sayaçlar dahil olmak üzere sahadaki bütün sayaçları okuyarak iki okuma tarihi arasındaki dönemsel fiili tüketimi belirliyor. Doğalgaz birim fiyatında gerçekleşen değişikliği “müşteriye borç” veya “müşteriye alacak” olarak faturaya yansıtıyor. Dönem içerisinde doğalgaz birim fiyatında indirim gerçekleşmesi durumunda fiili tüketilen gaz miktarına göre aboneye indirim tutarı kadar alacak oluşturuyor.  

Başkentgaz Adil faturalama uygulamasının yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar abonelere 20,8 Milyon TL iade etmiş, doğal gaz tedarikçisine ödenmek üzere de 17,7 Milyon TL tahsil etmiştir. Uygulama sonucunda tüketiciler, satın aldıkları gazın birim fiyatında yaşanan düşüşten yararlanmış, ön ödemeli ve mekanik sayaç aboneleri arasında var olan adaletsizlik ortadan kalkmıştır. 

Adil fatura uygulamasından Başkentgaz’ın herhangi bir geliri bulunmamaktadır.